jakfotitlepe.cz
blog

BOKEH NENÍ BUKET

BOKEH NENÍ BUKET

Bokeh není buket

Objektiv Jupiter 21M 200mm/f4.0

Kvalita a charakter objektivů se hodnotí podle ostrosti ve středu a v rozích, zkreslení, vinětace, aberace atd. A pak tu máme bokeh, pro mnoho fotografů slovo používané podobně, jako když milovníci vína mluví o buketu. Známe bokeh krásný, plný, klidný, měkký, krémový, příjemný, točící se do víru, hvězdičkový, kruhový, ale také nervózní, nepříjemný, rušivý nebo ošklivý. Realita? Bokeh je to rozmazané mimo hloubku ostrosti.Bokeh, jeho kvalita a charakter, má skutečně vliv na celkový dojem z fotografie, dokáže ji povýšit i zabít. Proto fotografové bokeh často hodnotí a určují oblíbenost jednotlivých objektivů. Těm nejlepším říkají bokeh monster.

BOKEH MONSTER

Bokeh monster je obecné označení pro objektivy, poskytující výjimečně kvalitní nebo zajímavý bokeh. Zpravidla mezi nimi nenajdete objektivy s krátkou ohniskovou vzdáleností (ty mají díky optickým vlastnostem příliš velkou hloubku ostrosti), mezi bokeh monsters bývají obvykle řazeny objektivy s ohniskem nad 50 mm, nejčastěji toto označení najdete u ohnisek 85, 100, 135, 180 a 200 – tedy ty objektivy, které je možno využít pro portrétní fotografii a vypíchnout ostrou osobu před rozmazaným pozadím.

Fujinon XF 56mm/1.2 R @f1.2

Fujinon XF 56mm/1.2 R @f1.2

PROČ NENÍ KAŽDÝ BOKEH STEJNÝ?

Většinou se tvrdí, že bokeh má na svědomí clona, počet lamel a jejich tvar. Sběratelé proto upřednostňují objektivy s 12, 15 nebo 20 lamelami před 6lamelovou clonou, někdo naopak sáhne po cloně s menším počtem lamel, ale zajímavým tvarem clony při mírném nebo větším zaclonění. Svou vinu nebo zásluhu ale mají i samotná skla objektivu a samozřejmě nasazené filtry.

FOŤTE FOTKY, NE BOKEH!

Než budu pokračovat, podívejte se na následující fotky, pak snáze pochopíte…

bokeh objektivu Jupiter 21M - @f4.0

bokeh objektivu Jupiter 21M – @f4.0

bokeh objektivu Jupiter 37A - @f3.5

bokeh objektivu Jupiter 37A – @f3.5

bokeh objektivu Helios 44-2 - @f2.0

bokeh objektivu Helios 44-2 – @f2.0

bokeh objektivu Fujifilm XF 56mm/1.2 R - @f1.2

bokeh objektivu Fujifilm XF 56mm/1.2 R – @f1.2

To je nuda, co? :)

Kdykoliv si vybírám objektiv nebo chci získat představu o tom, jak fotí, hledám na Google obrázky pomocí vyhledávací fráze „Helios 40 sample photos“ – měním vždy jen název objektivu. A kdykoliv se jedná o tzv. bokeh monster, najdu mezi výsledky hledání několik portrétů a spoustu větviček, kytiček nebo stébel trávy, zkrátka fotek, na kterých je na první pohled vidět, že jsou foceny jen proto, aby se ukázalo, jaký mají bokeh. Když je to u článku s recenzí objektivu, je to v pořádku, ale jinak fotit bokeh je blbost a nuda. Bokeh by měl fotce pomáhat, ale nemá smysl, aby byl jejím hlavním obsahem. To je podobné, jako kdybyste fotili třeba ostrost v rozích a na fotce by nebylo nic zajímavého kromě faktu, že má ostré rohy.

Fujinon XF 56mm/1.2 R @f1.2

Fujinon XF 56mm/1.2 R @f1.2

PROČ TO PÍŠU A JAK JSEM NA TO PŘIŠEL?

Vlastním 4 objektivy, kterým se říká bokeh monster. A věřte nebo ne, to první, co jsem s nimi fotil, byl samozřejmě bokeh :)

Hezký víkend všem :)


Navštivte příští workshop fotografování aktu

Jiri Ruzek
Author: Jiri RuzekWebsite: http://www.jiriruzek.net
Czech uglamour nude art photographer, born Aug 29 1967 in Litomerice, living in Prague.
Bio • Books • Workshops • Prints •  Private shooting

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *